PS315W9A2
Login for pricing
In Stock: 4 available
ScreenSentry 31.5" Privacy Filter for Widescreen Monitors - 16:9 Aspect Ratio
  • Easy to apply
  • Blocks side views beyond a 60° angle
  • Touch sensitive
  • Reversible matte-to-glossy
  • Blue light reduction
  • Anti-glare
More Information
SKU PS315W9A2
EAN 0662919122138
Manufacturer V7
Availability In Stock
Protecting Your Privacy
Protects Sensitive Data
Protects sensitive data from visual hackers with a +/- 30 degree viewing angle restriction.
Easy Application
Reversible Glossy or Matte Finish
Multi-Layer Privacy Protection
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare
Maximum screen size80 cm (31.5")
Aspect ratio16:9
Suitable forMonitor
Compliance certificatesRoHS
Design
Suitable forMonitor
Features
Easy to applyYes
Country of originChina
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:9
Ergonomics
Weight & dimensions
Width697 mm
Weight178.5 g
Height393 mm
Package height420 mm
Package depth840 mm
Package width5 mm
Package weight477 g
Packaging data
Package height420 mm
Package depth840 mm
Package width5 mm
Package weight477 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Compliance certificatesRoHS
You may also be interested in
Compare Products
Product V7 ScreenSentry 31.5" Privacy Filter for Widescreen Monitors - 16:9 Aspect Ratio V7 ScreenSentry 31.5" Privacy Fil... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 23.8'' Monitors 16:9
Bestseller
Kensington 2-way Removable Privacy Scr... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10
New
Port Designs 900335 display privacy filter 68.6 cm (27") Monitor Port Designs 900335 display privacy fi... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 27 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 WideScreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 24 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree