3M BP156W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 39.6 cm (15.6")
SKU
BP156W9B
Login for pricing
In Stock: 30 available
Bright Screen Privacy Filter for 15.6" Laptop, 16:9, Black
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 15.6 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP156W9B
EAN 0638060338513
Features
Anti-reflectiveNo
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Easy to removeYes
Durable screen protection‎Yes
Easy to applyYes
Screen formatWidescreen
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Easy to cleanYes
Display filter featuresAnti-glare
Aspect ratio16:9
Protection featuresScratch resistant
Scratch-resistantYes
Light transmission85%
Filter colourBlack
Easy to cleanYes
Maximum screen size39.6 cm (15.6")
Aspect ratio16:9
Suitable forNotebook
Anti-reflectiveNo
Screen size HxW194 x 344.7 mm
Display diagonal (metric)396 cm
Design
Filter colourBlack
Product colourBlack
Ergonomics
Screen size HxW194 x 344.7 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)19.4 cm (7.64")
Width (imperial)34.5 cm (13.6")
Width344.7 mm
Height194 mm
Other features
Product colourBlack
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP156W9B display privacy filters Frameless display privacy filter 39.6 cm (15.6")
New
3M BP156W9B display privacy filters Fr... Login for pricing
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14") Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
Kensington 2-way Removable Privacy Screen Filter for 22" Monitors 16:10
Hot Product
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing