APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
SKU
SRT1500XLI
Login for pricing
In Stock: 2 available
Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit
More Information
Output power capacity 1.5 kVA
Product colour Black
Output power 1500 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU SRT1500XLI
EAN 0731304340300
Manufacturer APC
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
View PDF
Power
Output power1500 W
Input operation voltage (min)100 V
Input operation voltage (max)275 V
Output operation voltage (min)220 V
Output operation voltage (max)240 V
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Crest factor3:1
Output power capacity1.5 kVA
Ports & interfaces
Cable length1.83 m
USB portYes
Serial interfaceYes
Serial interface typeRJ-45
SmartSlotYes
AC outlets quantity6 AC outlet(s)
AC outlet typesC13 coupler
SmartConnect portNo
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
LED indicatorsYes
Noise level50 dB
Audible alarm(s)Yes
Features
Output frequency50/60 Hz
WaveformSine
Output power1500 W
Surge energy rating432 J
Emergency Power Off (EPO)Yes
Noise level50 dB
Crest factor3:1
Audible alarm(s)Yes
Input frequency40/70 Hz
Battery
Battery life (max)5 year(s)
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Design
International Protection (IP) codeIP20
Form factorRackmount/Tower
LED indicatorsYes
Product colourBlack
CertificationCE, EAC
Cable length1.83 m
Display typeLCD
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 95%
Storage relative humidity (H-H)0 - 95%
Technical details
Output frequency50/60 Hz
Sustainability certificatesGreen Premium
Harmonized System (HS) code85078000
Total carbon footprint (kg of CO2e)2573.19
Compliance certificatesRoHS
Certificates
CertificationCE, EAC
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
ManualYes
Management card includedNo
Sustainability
Weight & dimensions
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Weight20.5 kg
Width85 mm
Package weight29.6 kg
Height432 mm
Depth505 mm
Packaging data
ManualYes
Package width594 mm
Package depth749 mm
Package height246 mm
Package weight29.6 kg
Management card includedNo
Logistics data
Products per pallet12 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Product APC Smart-UPS On-Line, 1500VA/1500W, Tower, 230V, 6x C13 IEC outlets, SmartSlot, Extended runtime, W/O rail kit