ATEN OL3000HV uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 9 AC outlet(s)
SKU
OL3000HV
Login for pricing
In Stock: 1 available
Professional Online UPS
  • High power factor charger up to 1000W capacity with very low ripple current when charging battery
More Information
Output power capacity 3 kVA
Product colour Black
Output power 3000 W
Form factor Rackmount/Tower
SKU OL3000HV
EAN 4719264647994
Manufacturer ATEN
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Power
Output power3000 W
Input operation voltage (min)110 V
Input operation voltage (max)300 V
Maximum current14.5 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor1
Output voltage Total Harmonic Distortion (THD)4%
Crest factor3:1
Output power capacity3 kVA
Charging current8 A
ECO modeYes
Performance
UPS topologyDouble-conversion (Online)
WaveformSine
Power protection featuresOver voltage
Noise level50 dB
Features
WaveformSine
Output power3000 W
Maximum current14.5 A
Emergency Power Off (EPO)Yes
Power factor1
Noise level50 dB
Crest factor3:1
ECO modeYes
Input frequency40/70 Hz
Charging current8 A
Ports & interfaces
Emergency Power Off (EPO) connectorYes
USB portYes
AC outlets quantity9 AC outlet(s)
USB 2.0 ports quantity1
RS-232 ports1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
USB port typeUSB Type-B
Battery
Number of batteries supported6
Battery voltage12 V
Battery capacity9 Ah
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Battery recharge time3 h
Hot-swap batteryYes
Cold startYes
Charging current8 A
Design
Rack capacity2U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 90%
Storage relative humidity (H-H)-20 - 50%
Technical details
Harmonized System (HS) code85078000
Compliance certificatesRoHS
Certificates
Compliance certificatesRoHS
Packaging content
Cables includedPower load cable, USB cable
Rack mount kitYes
Weight & dimensions
Weight28.7 kg
Width438 mm
Height63 mm
Depth88 mm
Packaging data
Rack mount kitYes
Logistics data
You may also be interested in
Compare Products
Product ATEN OL3000HV uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 3 kVA 3000 W 9 AC outlet(s) ATEN OL3000HV uninterruptible power su... Login for pricing