9SXEBM240G2
Login for pricing
In Stock: 1 available
9SX Gen2 extended battery module (EBM), 240V, Rack/tower, 3U, Black, 62 kg
More Information
SKU 9SXEBM240G2
EAN 3553340710728
Manufacturer Eaton
Availability In Stock
Eaton 9SX Gen2 extended battery module (EBM), 240V, Rack/tower, 3U
Battery
Battery technologySealed Lead Acid (VRLA)
Design
Rack capacity3U
Form factorRackmount/Tower
Product colourBlack
CertificationIEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 CE UKCA Cm Ukr RCM
Technical details
Certificates
Packaging content
Quick installation guideYes
Cables includedPower load cable
ManualYes
Weight & dimensions
Weight62 kg
Width440 mm
Height130 mm
Depth670 mm
Packaging data
Quick installation guideYes
ManualYes
You may also be interested in
Compare Products
Product Eaton 9SX EBM 240V G2 uninterruptible power supply (UPS) Eaton 9SX EBM 240V G2 uninterruptible... Login for pricing