| SKU | HC156A1610E |
|---|---|
| EAN | 4049793088280 |
| Manufacturer | Kensington |
| Availability | In Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
High Clarity Technology
Privacy-Focused Viewing Angle
Blue Light Reduction
Simple Mounting Options
Anti-Reflective Coating
Reduces glare from outside light sources for improved viewing clarity.
Scratch Resistant
Military-Grade Protection
Meets wipe down (MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids) testing standards.
2-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you are covered by Kensington.
*Performance comparisons are made against Kensington 2-Way Privacy Screen Filters.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Light transmission | 40% |
| Display types supported | LCD |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-reflective, Privacy |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Laptop |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Durable screen protection | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Light transmission | 40% |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Special features | High Clarity |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Reduces blue light up to | 28% |
| Hardness | 2H |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Ergonomics | |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package weight | 211 g |
| Packaging data | |
| Package height | 5 mm |
| Package depth | 445 mm |
| Package width | 285 mm |
| Package weight | 211 g |
| Other features | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 315 mm |
| Master (outer) case length | 460 mm |
| Master (outer) case height | 120 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.33 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
New
Kensington High Clarity Privacy Screen...
Login for pricing
DICOTA D30113 display privacy filter
Login for pricing
Recommended
Urban Factory Privacy and Protection C...
Bestseller
Port Designs Privacy Filter 2D Framele...
Popular
V7 14" Privacy Filter for Noteboo...