141B6-PRIVACY-SCREEN
Login for pricing
In Stock: 15 available
  • Protect Sensitive Visual Data: This bright privacy screen filter uses Microlouver technology to narrow the viewing angle to +- 30 degrees, shielding 14.1" 16:10 laptop displays from visual eavesdropping without blocking webcams, sensors, or lid closure
More Information
SKU 141B6-PRIVACY-SCREEN
EAN 0065030922210
Manufacturer StarTech.com
Availability In Stock
PDF URLs View PDF
Safeguard on-screen information - 10% brighter than standard privacy filters
Prevent visual eavesdropping
Apply and Forget
Flip-Over and Touch
Hassle-free Installation
Technical details
TypeFrameless display privacy filter
Light transmission75%
Filter colourBlack
Display types supportedLCD
Display filter featuresAnti-glare, Privacy
Maximum screen size35.8 cm (14.1")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Design
Filter colourBlack
Suitable forLaptop
MaterialPlastic
Product colourTransparent
Features
Installation typeFlip attach + Attachment strip
Cleaning clothYes
Light transmission75%
Display types supportedLCD
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle30°
Reduces blue light up to47%
Blue light filterYes
Ergonomics
Weight & dimensions
Depth0.5 mm
Width303.2 mm
Weight100 g
Height189.3 mm
Package height2 mm
Package depth230 mm
Package width390 mm
Package weight155.1 g
Packaging data
Package height2 mm
Package depth230 mm
Package width390 mm
Package weight155.1 g
Packaging content
Quick start guideYes
Other features
Product colourTransparent
Logistics data
Master (outer) case width410 mm
Master (outer) case length250 mm
Master (outer) case height170 mm
Products per master (outer) case25 pc(s)
You may also be interested in
Compare Products
Port Designs Privacy Filter 2D Frameless display privacy filter 35.6 cm (14")
Hot Product
Port Designs Privacy Filter 2D Framele... Login for pricing
V7 14" Privacy Filter for Notebook - 16:9 Aspect Ratio
New
V7 14" Privacy Filter for Noteboo... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
Kensington MagPro Magnetic Privacy Screen Filter for Laptops 14" (16:9)