3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
SKU
BP133W1E
Login for pricing
In Stock: 12 available
13.3", 16:10, 85%, 60°, Touch compatible, Blue Light Reduction, Anti-glare, 294x196mm
  • On average, 25% more brightness than the other black privacy filters on the market
  • 60-Degree viewing angle
  • Touch compatible
  • Helps reduce blue light, without distorting the natural color of your display
  • 100% hand inspected for quality assurance
More Information
Suitable for Notebook
Maximum screen size 13.3 "
Type Frameless display privacy filter
SKU BP133W1E
EAN 0051144065578
Manufacturer 3M
Availability In Stock
Features
ReversibilityMatte-to-Glossy
Touchscreen compatibleYes
Privacy filtering orientationLandscape
Installation typeAdhesive strip
Easy to removeYes
Easy to applyYes
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Display filter featuresAnti-blue, Anti-glare
Aspect ratio16:10
Limits viewing angle60°
Blue light filterYes
Technical details
ReversibilityMatte-to-Glossy
Light transmission85%
Display types supportedLCD/CRT
Maximum screen size33.8 cm (13.3")
Aspect ratio16:10
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Display diagonal (metric)337 cm
Design
Suitable forLaptop
Screen size HxW196 x 294 mm
Ergonomics
Screen size HxW196 x 294 mm
Weight & dimensions
Height (imperial)19.6 cm (7.7")
Width (imperial)29.4 cm (11.6")
Width294 mm
Height196 mm
You may also be interested in
Compare Products
Product 3M BP133W1E display privacy filter 33.8 cm (13.3") Laptop Frameless display privacy filter
Bestseller
3M BP133W1E display privacy filter 33.... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 15.6" Notebook - Magnetic Removable Laptop Display Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector - 16:9 - Matte/Glossy - +/-30 Degree
Hot Product
StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
StarTech.com Laptop Privacy Screen for 13 inch MacBook Pro & MacBook Air - Magnetic Removable Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector 16:10 - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Laptop Privacy Screen for... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 18.5 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 20 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:9 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing
StarTech.com Monitor Privacy Screen for 19 inch PC Display - Computer Screen Security Filter - Blue Light Reducing Screen Protector Film - 16:10 Widescreen - Matte/Glossy - +/-30 Degree StarTech.com Monitor Privacy Screen fo... Login for pricing